Back

14 Mayıs 2013

Vodafone Oksijen Ar-Ge Android Uygulama Yarışması Tamamlandı

‘Üniversiteli Aklından Geçeni Hayata Geçirsin’ diyen Vodafone’dan ödül ‘Etkinlik Sihirbazı’ Meety’e gitti

Vodafone Türkiye bünyesinde küresel inovasyonlar yapan Oksijen Ar-Ge’nin açtığı üniversitelerarası Android Mobil Uygulama Yarışması sonuçlandı. Gruplar halinde yarışmanın kısa listesine kalan 6 proje sahibi, kıran kırana geçen bir günlük yarışma sonunda mobil uygulamalarını sunuma hazır hale getirdi. Geliştirdiği etkinlik planlama içerikli “Meety”uygulamasıyla yarışmayı kazanan Marmara Üniversitesi’nden Çağlar Bozkurt oldu. Bozkurt, Vodafone Smart Tab II’nin sahibi olurken Vodafone’da staj yapmaya da hak kazandı.
Gençliği teknoloji geliştirme sürecinin parçası yapmayı amaç edinen Vodafone Türkiye,küresel inovasyon merkezi Oksijen Ar-Ge ile üniversitelerarası android uygulama yarışmasını tamamladı. “Aklından Geçen Hayata Geçsin” sloganıyla gençlere çağrı yapan ve hayal ettikleri android mobil uygulamasını gerçekleştirmek için onları yarışmaya davet eden Oksijen Ar-Ge,yarışmanın birincisi seçilen Marmara Üniversitesi öğrencisi Çağlar Bozkurt’a ödüllerini verdi. Bozkurt’a, projesini hayata geçirme ve Vodafone’da staj olanağı sunulurken Vodafone Smart Tab II de hediye edildi.

Oksijen Ar-Ge’nin faaliyetlerini yürüttüğü İTÜ Teknokent’de dün düzenlenen ödül töreninde ise Oksijen’den gençlere bir de sürpriz geldi. Daha önce ilk üçe verileceği duyurulan ve Vodafone Red Academy tarafından verilen “Proje Yönetim Sanatı Eğitimi” ödülünün, kısa listeye kalan tüm öğrencilere sunulacağı bildirildi. Yarışma sonunda ikinci ve üçüncü seçilen gruplara proje eğitiminin yanısıra Vodafone V861 akıllı telefonları hediye edildi.

Yarışma, inovasyonun ve yenilikçi düşüncenin öncüsü olan gençlere desteği şiar edinen Vodafone’un bünyesinde faaliyet gösteren Oksijen Ar-Ge tarafından Mart ayında duyuruldu. 24 Nisan’da kayıtlar tamamlandı ve başvuran projeler arasında 26 Nisan’da jüri tarafından bir eleme yapıldı. Finale kalan 6 takım, 11 Mayıs tarihinde Oksijen Ar-Ge’nin Maslak İTÜ Teknokent ARI3 ofisine davet edildi. Burada sabah 8:30’dan akşam 18:00’a kadar tam bir mesai günü boyunca projelerini geliştiren ve test eden gruplar, gün sonunda jüri önünde uygulamalarının sunumlarını yaptı. Android işletim sistemi platformunda, Vodafone API’leri kullanılarak geliştirilen uygulamalar, Android cihazlar üzerinde canlı olarak test edilip kullanıldı. Jüri, uygulamaların Vodafone API’lerini etkin kullanma ve Vodafone şebekesine entegre edilebilme özelliklerini, inovatif özelliklerini, uygulamanın ticarileşebilmeye yatkınlığını ve uygulamanın tasarımsal ve grafik özelliklerini değerlendirdi.

Kısa Listeye Kalan Tüm Ekiplere Eğitim İmkanı

Ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Oksijen Ar-Ge Genel Müdürü Arda Özgün, inovasyonun önemine vurgu yaparak şunları söyledi:
“Oksijen Ar-Ge’nin gücü inovasyondan ve yenilikçilikten geçiyor. Bu bağlamda inovasyonun genç mühendisler arasında yaygın düşünce sistemi olmasını istiyoruz. Vodafone ile bir ilke imza attık ve Türkiye’de ilk kez mühendislik öğrencileri arasında bir mobil uygulama geliştirme yarışması düzenledik. Sloganımız ‘Aklından geçen hayata geçsin’ oldu. Genç mühendis adaylarına Android platformunda, Vodafone API’lerini kullanarak mobil uygulama geliştirme fırsatı tanıdık. Akıllı telefonların ülkemizde giderek yaygınlaşmasıyla, mobil dünyada uygulamaların artan önemine vurgu yapmak istedik.Mobil uygulamalar akıllı telefon kullanıcıların hayatına değer katıyor.Bilgiye hızlı ulaşmalarını, telefonlarının işlevlerini geliştirmelerini, iş dünyasında öne çıkmalarını, bilgi ve eğlence servislerinden faydalanmalarını sağlıyor. Mobil dünyada yenilikçi uygulamaların önemini genç mühendislerin çok iyi anladığını düşünüyoruz. Kazanan arkadaşımız Çağlar Bozkurt’u kutluyorum.

Ancak burada  bulunan herkesin de bir ‘kazanan’ olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Sadece dereceye girenlere verileceğini duyurduğumuz “Proje Yönetim Sanatı Eğitimi”ndenfinale kalan tüm gençlerimizin yararlanabilmesini kararlaştırdık.Bu yarışmanın ardından mobil uygulama projelerine verdiğimiz destek devam edecek.”

Kazanan Projeler Hakkında:

BİRİNCİ:  MEETY/Çağlar BOZKURT/Marmara Üniversitesi

Meety, neyi/nerede/nasıl yapmak istediğinizi sevdiklerinizle birlikte planlayabileceğiniz bir planlama uygulamasıdır. Sevdiklerinizle bir yerde buluşmak ya da etkinlik yapmak istediğinizde; birbirinizle etkinlik detaylarını, o anki konumunuzu, yolculuk durumunuzu, etkinlik fotoğraflarını ve anlarını paylaşmanızı sağlar, aynı zamanda etkinlikte bulunan kişilerle toplu/kişisel mesajlaşma ya da izin verildiyse bilgilerini görüntüleyebilme opsiyonu sunar. Ayrıca etkinlik türlerine ve ayrıntılarına göre size mekan önerileri sunar.

İKİNCİ: TELEVİZYON REHBERİ/ Egemen HAMUTÇU, Şükrü KAHRAMAN, Ece ÖZDEMİR/Kadir Has Üniversitesi

Televizyon kanallarının günlük yayın akışlarını güncel bir şekilde gösteren bir uygulama. Kaliteli bir arayüze sahip olan uygulamada 39 tane kanalın listesinde kolayca gezinebilir, şu anda hangi programların yayınlandığını görebilir ve aynı gün dizi, film, ve spor programları gibi bir çok kategoriye ayrılmış program listesine bakabilirsiniz. Severek izlediğiniz programları başlamadan önce telefonunuzun size hatırlatmasını sağlayabilir böylece izlemek istediğiniz programları hiç bir zaman kaçırmazsınız. Henüz Google Play Store’da bu standartlarda bir uygulama geliştirilmemiştir. Uygulama Android 3.0 ve üstü cihazlarda çalışmaktadır.

ÜÇÜNCÜ: LIFESAVER/ Nermin YILDIZ, Seçil ÜN/Kadir Has Üniversitesi

Android uygulama riskli durumlarda acil yardımı arayarak,  SMS ile kişinin yer bilgisini iletir. Proje kronik kalp hastaları için tasarlandı.