Back

02 Mart 2013

Vodafone Türkiye ve Huawei’den İnovasyon ve Son Teknoloji için Stratejik İmza!
 

Vodafone Türkiye ve Huawei, Türkiye’de ortak inovasyon geliştirmek ve bu yolla mobil teknolojileri fark yaratan ürün ve hizmetlere daha hızlı dönüştürmek amacıyla işbirliğine gitti. GSMA Mobil Dünya Kongresi 2013’te duyurulan işbirliği imzasıyla, iki kurumun teknoloji ekipleri “Joint Business Innovation Team-Teknoloji ve İnovasyon için İşbirliği Takımı-JBIT” ismiyle faaliyetlerini yürütecekler.

Vodafone Türkiye’nin Ar-Ge Merkezi Oksijen mühendislerinin de görev aldığı aldığı ve toplamda 40 mühendisin görev aldığı JBIT’ninTürkiye’ye kazandırdığı ilk teknoloji ise veri yükleme hızında oldu. Ortak takım ile Vodafone Türkiye 3G veri yükleme testinde 11.3 mbps’ye ulaşan ilk operatör oldu ve bunu Noter huzurunda teyit ettirdi. Bu teknolojiyle 50 MB’lık bir video internete 70 saniye yerine 35 saniyede, iki kat daha hızlı yüklenebilecek.

Dünyadaki son teknolojileri müşteriye sunmayı hedefleyen ve şebeke altyapısını son teknolojilerle modernize eden Vodafone Türkiye’nin teknoloji ekibi ile teknoloji devi Huawei ortak inovasyon takımı kurdu. Stratejik işbirliğiyle Vodafone ve Huawei’nin teknik ekipleri bundan böyle “Joint Business Innovation Team-Teknoloji ve İnovasyon için Girişim Takımı-JBIT adı altında çalışarak birlikte son teknolojileri üretecek.

Vodafone Türkiye ve Huawei arasında yapılan stratejik işbirliği, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2013’te duyuruldu. İki yıl önce Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Küresel İnovasyon Merkezi” seçilen Oksijen Ar-Ge mühendislerinin de yer aldığı JBIT’de Vodafone ve Huawei ekipleri birlikte projeler ve katma değerli ürünler geliştirecek.

“Joint Business Innovation Team” bünyesinde geliştirilen ilk teknoloji için noter huzurunda gerçekleştirilen testte Vodafone Türkiye, 3G’de 11.3 Mbps veri yükleme (upload) hızına ilk ulaşan operatör olduğunu tescil ettirdi. Vodafone Türkiye, Huawei işbirliğiyle, test şebekesinde gerçekleştirdiği testle 3G’de veri yüklemede bir üst aşama olan 11.5 Mbps veri yükleme hızını destekleyen altyapıya sahip olduğunu gösterdi. Söz konusu teknolojiyle cepten çekilen 50 megabayt’lık (MB) bir video 70 saniye yerine 35 saniyede, 2 kat daha hızlı video paylaşım sitelerine yüklenebilecek. Bu teknolojinin sahip olduğu kapasiteyi teorik olarak tanımlayan verilere göre, 8Mbps DL/1Mbps UL ADSL bağlantı ile ortalama 10,5 saatte internete yüklenen bir DVD yaklaşık 1 saatte yüklenebilecek. Altyapı yatırımlarıyla 3G servislerinde hızını iki kat artıran Vodafone Türkiye böylece Huawei’nin geliştirdiği “3G’de dünyanın en hızlı veri yükleme hızına ulaşan ticari modemi”ni de test eden ilk operatör oldu.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CTO) Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Mobil iletişim sektörü olarak, ülkemizin katma değerli hizmetlerden daha fazla yararlanabilmesi için ekosistemimizdeki paydaşlarımızla dirsek dirseğe çalışıyor, inovasyon üretiyoruz. Dünyanın lider iletişim teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei ile vizyon ve misyon ortaklığımız bulunuyor. Birçok alanda yakın çalıştığımız Huawei ile yenilikçi ek fırsatları da her zaman değerlendiriyoruz. 10 yıldır Türkiye ve dünyada insanları, kurumları ve toplumları birbirine bağlayan paydaşımız Huawei ile şimdi yeni bir stratejik işbirliğine imza atıyor, entellektüel ve teknik donanımızı birleştiriyoruz. Vodafone Türkiye ve Huawei’nin teknik ekipleri bundan böyle ‘JBIT’ adı altında dirsek dirseğe çalışacak, birlikte inovasyon üretecek. Bu yeni işbirliği, Vodafone Türkiye olarak hem teknolojiye hem de iş modellerine yalnızca ekipman satışı olarak değil, bir çözüm paydaşlığı olarak bakışımızın yansımasıdır. Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Huawei ile stratejik işbirliğimizi gelecekte daha da güçlendirerek sürdürmeyi umut ediyoruz.”

Toplantıda JBIT’nin ilk faaliyeti 11.3 mbps veri yükleme hızının tüketicilerin hayatında yaratacağı farka da dikkat çeken Fernandes şöyle konuştu: “Mobil internette; resim, video gibi veri yüklemek yükselen bir trend. Tüketiciler, Facebook ve Youtube gibi sitelere ve sosyal medya kanallarında giderek daha çok veri paylaşımı yaparak bu mecralarda kendilerini ifade ediyorlar. Bu nedenle de veri yüklemek (upload) giderek veri indirmek (download) kadar önem kazanıyor. Biz de Vodafone Türkiye olarak ‘son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma’ amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz. Bu bakış açısıyla veri indirmede sağladığımız mevcut yüksek hıza, veri yüklemedeki yüksek hızımıza da ekleyerek, altyapımızı geleceğin teknolojisine daha hazır hale getiriyoruz.”
 
Huawei’nin Vodafone Global’den Sorumlu Başkanı James Chen de şunları söyledi: “Vodafone ve Huawei olarak uluslararası seviyede stratejik ortağız. Son kullanıcı odaklılık ve inovasyon kültürü, iki şirketin de temel felsefesini oluşturmaktadır. Bu benzer yaklaşım, Vodafone Türkiye ve Huawei stratejik ortaklığını başarılı kılan en önemli etkendir. İnovasyonu tüm hizmetlerin merkezine alan bu ortak iş felsefesinin bir sonucu olarak Vodafone ile birlikte dünyada 7 inovasyon merkezi kurduk. Ve şimdi bu ortaklığı Türkiye’de bir adım daha öteye taşıyor ve ortak bir inovasyon takımı JBIT’i kuruyoruz. Bu takımın en önemli amacı inovatif ve en yeni çözümleri yaratarak nihai tüketiciye daha üstün hizmet sunmak olacak. Biz inanıyoruz ki kısa süre içerisinde bu çabalarımız, yeni kullanıcı servisleri ve çok daha gelişmiş tüketici deneyimi olarak sonuçlanacaktır.”